מהפכה

לאחר שקבינט הקורונה אישר את החזרה ללימודים ב-1 בספטמבר ואת החלת התו הירוק על צוותי ההוראה, מנכ"ל משרד הבריאות התראיין • חבר קבינט הקורונה השר אלקין: "מספר החולים קשה ישוב לעלייה, אך סגר כרגע הוא לא אופציה" • מגמה מעורבת: שיא של חצי שנה בשיעור החיוביים, מקדם ההדבקה – הכי נמוך מתחילת הגל הרביעי

הלימודים בבתי הספר צפויים להתחדש בעוד שבוע וחצי, ונכון להיום אין כל הגבלות על הגעתם של 30 אלף מורים (המהווים כ-10% מכלל המורים) שלא התחסנו לבתי הספר ברחבי הארץ. מגבלת התו הירוק חודשה לאחרונה ואף הוחמרה כך שתחול גם על ילדים מתחת לגיל 12 שאינם ברי-חיסון, אך היא לא חלה על בתי הספר. לכן המורים הלא מחוסנים פטורים מביצוע בדיקת קורונה כתנאי להגעתם למוסדות לימוד. ממשרד הבריאות נמסר כי הנושא נמצא בדיון בין משרדי בימים אלה.

על רקע הנתונים כי כ-32 אלף מורים לא התחסנו, דורשים הנציגים שלא לאפשר להם להיכנס לכיתות • הסתדרות המורים: "אין חובת 'תו ירוק' במקום העבודה"

בין כל הדילמות העומדות בפני מערכת החינוך בפתח שנת הלימודים, עולה השאלה מה עושים עם המורים הלא-מחוסנים. כפי שפרסם אתמול (חמישי) משרד החינוך, יש כ-32 אלף מורים שאינם מחוסנים מתוך כ-200 אלף מורים, כאשר כ-2,000 מורים מתוכם אינם יכולים להתחסן.

לאחרונה החלו להישמע יותר ויותר קולות שקוראים להטיל גם על המורים חובת תו ירוק, כלומר לא לאפשר להם להיכנס אל מוסדות החינוך ללא חיסון או ללא בדיקת קורונה מעודכנת.

בהנהגת ההורים הארצית קראו להחיל את נוהלי הבטיחות על צוותי ההוראה, והזהירו מפני פגיעה בבריאות ילדיהם: "מורים וצוותי מוסדות חינוך שבוחרים שלא להתחסן ולא להיבדק, רצונם – כבודם ושיישארו בבתיהם. ממשלת ישראל מבקשת לחייב תלמידים בערים אדומות להתחסן כדי שיורשו להיכנס למוסדות החינוך; חזקה עליה שתאכוף חובת התחסנות והצגת בדיקה גם על צוות בית הספר. נבקש מראשי ארגוני המורים לחדד את המסר למורים המסרבים להתחסן – מכבדים את החלטתכם שלא להתחסן, אך אל תעמידו בסיכון את בריאותם של הילדים ובני משפחותיהם ואת מקור פרנסתם, בשל חובת הבידוד".

גם יו"ר ארגון המורים רן ארז הביע את תמיכתו ברעיון. "כמו שכל אזרח זקוק לתו ירוק ו/או לאישור שהוא נבדק ונמצא בריא כדי להיכנס למבנה סגור או לאירוע עם משתתפים, כך צריך להיות גם בבתי הספר ביחס למורים, לתלמידים, לצוותי חינוך ולהורים".

פרופ' אש: "ייתכן שמורים שלא יתחסנו או ייבדקו לא יקבלו שכר"

אתמול הצביעו נתוני הקורונה במערכת החינוך על כ-23 אלף חולים פעילים במערכת החינוך, ועוד 72 אלף תלמידים שנמצאים בבידוד. בסך הכל כ-95 אלף תלמידים "נעדרים", כלומר כאלה שלא יכולים ללכת לגנים או לבתי הספר בשגרת לימודים.

לדברי ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה וממלא מקום יו"ר הר"י: "כל מי שיכול חייב להתחסן. הדבר בנפשנו. מורים שלא התחסנו יצטרכו לעשות לפחות שתי בדיקות PCR בשבוע, ובדיקת אנטיגן מהירה בתחילת כל יום לימודים, אחרת זה יהיה חסר אחריות שהם ילמדו בכיתות. חשוב למלא בקפדנות אחר הנחיות מתווה הכיתה הירוקה שגיבשו מומחי הקורונה". עוד, לדבריו, יש לדחות את שנת הלימודים ל-1 באוקטובר, זה יסייע למתן את ההדבקות ואת העלייה בחולים קשה, וייצר אפקט משלים לחיסון השלישי".

"צריך לחייב את המורה או להתחסן או להיבדק פעם בשבוע או פעמיים, אם לא, הוא לא יכול להמשיך ללמד"', אמר: "הנושא הזה עדיין לא סגור, לא ברור אם המורים הללו יקבלו משכורת".
בנוגע לתלמידים שלא יתחסנו אמר: "יש חוק חינוך חובה, והתלמיד ימשיך לבוא לבית הספר. אנחנו לא רוצים לפגוע בתלמידים".

 

פרופ' אש התייחס לדעות שנשמעו בדיון בקבינט: "היו קולות שאמרו 'בגלל רמת התחלואה, מספר הנדבקים והחשש שפתיחת הלימודים תעלה את המספר, לדחות את זה'. בימים האחרונים אנו על רמה קבועה של חולים קשים מדי יום, יש האטה בעלייה ואני מקווה שתהיה עצירה ואפילו עצירה בימים הקרובים. ההצעות היו לדחות בעשרה ימים, לפתוח אחרי ראש השנה או לאחר החגים".

ממונה הקורונה, פרופ' סלמן זרקא אמר התייחס בראיון בגל"צ לפתיחת שנת הלימודים: "חזרה ללימודים זה יעד שחשוב לנו כחברה. ישבנו והגענו למתווה, אבל הוא לא הרמטי, יהיו מקרי הדבקה וייסגרו עוד כיתות. לא מצאנו נוסחה ואין פתרון קסם".

בית הדין לעבודה פסק באופן חד-משמעי כי למעסיק מותר למנוע מעובדים להגיע למקום העבודה אם הם לא התחסנו ומסרבים להתחסן. כך היה במקרה של סייעת שהורחקה מעבודתה במועצה האזורית כוכב יאיר, וכך היה במקרה של עובדת סוציאלית המטפלת במשפחות ובילדים בעיריית נתניה. "זכותו של המעסיק להגן על בריאות עובדיו והציבור גוברת על חופש העיסוק, על הזכות לפרטיות ועל הפגיעה באוטונומיה של העובד הסרבן", קבע בית הדין לעבודה.

בהסתדרות המורים, אשר מייצגת את הגננות, טענו בתגובה כי "מה שיושת על כל העובדים במשק כמו רופאים, אחיות, שוטרים ואחרים, יושת גם על עובדי הוראה. כרגע, כאמור, אין תקנה שמחייבת הצגת תו ירוק בכניסה למקום עבודה אלא רק בקבלת שירות כלקוח".

 

מהפכה בחינוך

המהפכה 

מה מתכננים המורים, המורים הלא מחוסנים לא מתכוונים לשתוק. אחד המורים אמר "יש לי ימי מחלה מפה ועד תאילנד שמעולם לא לקחתי. אם יחייבו אותי להתחסן אני מתכוונת לנצל את כל הימים האלה עד תום ולהנות לי מחופשה נעימה. אני לא הבייביסיטר של הילדים שלכם ולא בגלל זה אתם תכפו עליי להכניס לגופי שום דבר".

המורים שבחרו לא להתחסן לא רוצים בכלל להגיע לבית הספר אלא לערוך את הלימודים מהבית באמצעות הלמידה מרחוק. ויש לאפשר להם לעשות את הלמידה בבית ספר בכלי פדגוגי זה שהוא חלק מתחום ההוראה. לא הכל חייב להיות פרונטלי…

בקיצור לא באים לבית ספר אלא מלמדים מהבית בלמידה מרחוק לא טוב לכם תפטרו……. 

למידה מרחוק
ימים
שעות
דקות
שניות