חיסונים

  • הגל הרביעי של הקורונה כבר כמעט מאחורינו, אבל הקורונה עדיין כאן. למעשה, מתוך כ-500 נדבקים מדי יום, כמחצית מהם הם ילדים בגילאי 11-5, שההחלטה לחסן אותם, התקבלה ממש עכשיו. אישור מתן חיסון לבני 16-12, ניתן במהלך קיץ 2021, זכה להיענות גבוהה והמבצע עדיין בעיצומו. ההחלטה לצאת במבצע חיסונים גם לילדים קטנים יותר, התקבלה לאחר שיקלול היבטים שונים: נתונים מחברות התרופות, הידע שהצטבר על המגיפה, הצדקה רפואית ובטיחות החיסון. ההחלטה אם לחסן את הילדים בגיל אלה בפועל נמצאת – במו בכל חיסון אחר המוצע לילדים בישראל – בידי הוריהם. (שיב"א)

תרכיב החיסון שיקבלו הילדים בגילאים אלה הוא אותו תרכיב שקיבלו המבוגרים אבל בהכנה אחרת: הכמות עצמה קטנה יותר – 10 מיקרוגרם לעומת 30 מיקרוגרם, הוא מופק בהכנה מיוחדת ומגיע בבקבוקונים שונים. כל החיסונים יהיו חדשים. החיסון של חברת פייזר הוא היחיד שמאושר כרגע. בניגוד לאוכלוסיה בוגרת יותר, שקיבלה את מנת החיסון השנייה כעבור שבועיים, ילדים בגילאי 11-5 יקבלו את המנה השנייה כעבור שלושה שבועות. ההגנה מפני הקורונה מגיע כשבוע לאחר מתן המנה השנייה. לא ידוע עדיין אם יהיה צורך במתן מנת בוסטר בעתיד, כיוון שבגילאים אלה דעיכת החיסון איטית יותר מאשר בקרב מבוגרים. 

9-COVID הינה מחלה ויראלית . מרבית הילדים שנדבקים בה מתייצגים עם תסמינים
קלים או אסימפטומטיים, ורובם המוחלט מחלימים. ככלל, מחלת 19-COVID מסוכנת
יותר למבוגרים מאשר לילדים, אך, יחד עם זאת, אינה נטולת סיכון בילדים. אז למה להתחסן?

  1. אפשרות של גל חמישי. הסיכוי לגל נוסף גבוה למדי. ההבדל: אם רוב האוכלוסיה תהיה מחוסנת, הגל יהיה קטן יחסית. לעומת זאת אם חלקים נרחבים באוכלוסייה לא יתחסנו, הגל יהיה משמעותי. חשוב לזכור שלמרות שאנו רואים שהווריאנטים השונים לא מביאים לתחלואה קשה בקרב ילדים, אחד הדברים שאנחנו חוששים ממנו הוא וריאנט שיפגע בעיקר בילדים ואז, קבוצת הילדים הלא מחוסנים תהיה בסיכון גבוה. חשוב לזכור שגם כשהחיסון מותאם לווריאנט מסוים, הוא יעיל – אומנם לא תמיד באותה המידה –  אבל חברות התרופות והממשלות עובדות כל הזמן כדי לעדכן את החיסון.
  2. יש לחסן את כל האוכלוסיה, וכעת נותרה רק הילדים… 

לסיכום, במדינת ישראל, במיוחד , בהינתן מערכות חינוך פתוחות, ילדינו יחשפו לנגיף -SARS
2-COV במוקדם או במאוחר . לפיכך, הבחירה המציאותית הינה בין חשיפה לנגיף כמחוסנים, לבין
חשיפה ללא חיסון. לאחר בחינה מעמיקה של כלל הספרות, ושקלול היתרונות מול החסרונות, אנו,
באיגוד רופאי הילדים , קוראים להמליץ על החיסון, תוך מתן מידע מהימן ומתוקף, מונגש ,
ובשקיפות וב בהירות מלאה , להורה ולילד.  (משרד הבריאות)

 

סגירת מערכת החינוך טומנת בחובה נזק פסיכוסוציאלי משמעותי לילדים ול בני נוער ; שמירת השיגרה של המסגרות החינוכיות היא בעלת ערך עצום לבריאותם הנפשית והפיזית, ולהשלמת פערי הלימוד בשנה החולפת.

משרד הבריאות
חיסון לילדים
Facebooktwitterlinkedinrssyoutube
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

connect